Przejdź do treści

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

                                                            Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Wiele osób na przełomie starego oraz nowego roku robi „rachunek sumienia” oraz planuje dla siebie nowe działania na nadchodzący rok. Postanowienia noworoczne jednak mają to do siebie, że tak szybko jak są definiowane, tak szybko ich realizacja rozpływa się w niebyt już w styczniu/lutym… 😉 Dlaczego? Bo nawyki mają to do siebie, że lubią wracać. Jeśli więc za dużo sobie narzucimy w zbyt krótkim czasie, wprowadzenie nowych aktywności/planów może okazać się wspinaczką na Mount Everest. Poniżej mamy dla Was jednak kilka wskazówek, które mogą pomóc Wam osiągnąć sukces w tym zakresie.

  1. Konkretność i realizowalność celów:
    • Sformułuj konkretne cele, które są mierzalne i możliwe do osiągnięcia. Unikaj ogólnych postanowień, takich jak „chcę schudnąć” i zamiast tego określ, ile kilogramów chcesz stracić w określonym czasie.
  2. Podziel cele na podetapy:
    • Podziel swoje główne cele na mniejsze, osiągalne kroki. To ułatwi monitorowanie postępów i zapobiegnie poczuciu przytłoczenia. To kluczowy warunek, bez którego zwiększasz ryzyko porażki!
  3. Plan działania:
    • Stwórz konkretny plan działania. Określ, jakie kroki musisz podjąć, aby osiągnąć swój cel, i zapisz je (to ważne!). Im bardziej konkretny jest plan, tym łatwiej będzie go realizować.
  4. Motywacja i pozytywne Myślenie:
    • Znajdź motywację, która pomoże Ci utrzymać zaangażowanie. To może być zdrowie, poprawa samopoczucia czy osiągnięcie konkretnego celu. Skoncentruj się na pozytywnych aspektach zmiany.
  5. Wsparcie społeczne:
    • Podziel się swoimi celami z bliskimi lub znajomymi. Wsparcie społeczne może być motywujące, a inni mogą pomóc Ci utrzymać zaangażowanie. Będziesz też czuć zobowiązanie wobec innych, co stanowi dodatkową motywację 😉
  6. Elastyczność:
    • Bądź elastyczny wobec zmiany swojego planu, jeśli zauważysz, że coś nie działa. Dostosuj cele, gdy zajdzie taka potrzeba.
  7. Monitorowanie postępów:
    • Regularnie sprawdzaj swoje postępy. To pomoże Ci zidentyfikować obszary wymagające poprawy i utrzymać motywację.
  8. Nagradzanie siebie:
    • Określ nagrody dla siebie za osiągnięcie mniejszych celów. To może dodatkowo motywować do kontynuowania wysiłków. Dziękuj sobie za realizację każdego, nawet małego kroku w ramach założonego planu.
  9. Wytrwałość i cierpliwość:
    • Zrozum, że osiągnięcie celów może wymagać czasu. Bądź cierpliwy i wytrwały, nawet gdy napotkasz trudności. Niezłomność to cnota w cenie! 😉
  10. Analiza przeszkód:
    • Rozważ, jakie mogą pojawić się przeszkody i przygotuj się na nie. Planowanie, jak sobie poradzisz z potencjalnymi problemami, zwiększa szanse na ich pokonanie.

Pamiętaj, że każdy ma różne metody pracy, więc eksperymentuj, aby znaleźć strategie, które najlepiej pasują do Twojej sytuacji. Ważna jest jednak przede wszystkim motywacja wewnętrzna, w tym Twoje subiektywne przekonanie o gotowości, możliwości i prawdziwej potrzebie osiągnięcia założonego celu.

Trzymamy kciuki! A jeśli chcesz uzyskać dodatkowe wsparcie w utrzymaniu motywacji, zapraszamy na konsultacje indywidualne z naszymi ekspertami z zakresu psychologii, psychodietetyki oraz dietetyki 😉

 

Autor: RelatiCo Life Style